Napredni elektronički potpis sigurniji je od vlastoručnog
Posljednjih godina je elektronička komunikacija sveprisutna, stoga je najveći izazov bio kako osigurati vjerodostojnost takvog komuniciranja.
Poslovni subjekti i pojedinci koji sudjeluju u elektroničkoj razmjeni informacija žele sigurnost da su dokumenti koje šalju elektronički ostali prilikom primanja identični kao i kod slanja, odnosno neizmijenjeni te da se pošiljatelj može lako prepoznati.
U svakom odnosu, pa tako i poslovnoj ili trgovačkoj aktivnosti, povjerenje je temelj, a ono se može povećati upravo primjenom elektroničkih potpisa i ostalih usluga povjerenja.
Napredni ili vlastoručni potpis
Elektronički potpisi i usluge povjerenja mogu nedvojbeno dokazati izvor komunikacije te nam otkriti je li poruka u procesu slanja i zaprimanja bila promijenjena.
Zato se u digitalnom poslovanju, pa možemo reći i u digitalnoj eri, prednost daje naprednom elektroničkom potpisu jer za razliku od vlastoručnog, osigurava autentičnost i integritet.
No, ono što je najvažnije, napredni elektronički potpis osigurava neporecivost – potpisnik ne može opovrgnuti da je potpisao dokument.
Apliciranjem elektroničkog potpisa svaki potpisnik može biti siguran da dokument ostaje isti u trenutku zaprimanja, kao što je bio i u trenutku slanja jer u slučaju bilo kakve naknadne izmjene, dokaziv je pokušaj manipulacija.
Elektronički potpis je na nedvojben način povezan s potpisnikom, on osim što omogućava identificiranje potpisnika, omogućuje da ga isti, uz visoku razinu pouzdanja, koristiti pod svojom isključivom kontrolom.
Što jamči napredni elektronički potpis
Elektronički potpis je na nedvojben način povezan s potpisnikom, on osim što omogućava identificiranje potpisnika, omogućuje da ga isti, uz visoku razinu pouzdanja, koristiti pod svojom isključivom kontrolom.
S obzirom na to da je elektronički potpis povezan s njime potpisanim podacima, lako se može otkriti bilo koja naknadna izmjena podataka.
Pojednostavljeno, ugovor koji smo sklopili ili dokument koji smo posredovali i ovjerili elektroničkim potpisom ne može se više mijenjati, a da to ne ostane zabilježeno.
Tko su pružatelji usluge elektroničkog potpisa
- Ovlašteni izdavatelji certifikata u Hrvatskoj su FINA i AKD koje izdaju certifikate pravnim i fizičkim osobama. Većina punoljetnih građana u Hrvatskoj ima ugrađen elektronički potpis u eOsobnoj iskaznici (eOI) koju treba samo jednom aktivirati kako bi se moglo elektronički potpisivati dokumente.
- Poduzetnici za identificiranje prema i poslovanje s državom koriste i FINA-in PKI certifikat, što im također omogućuje potpisivanje poslovnih dokumenata elektroničkim putem.