Zakon o fiskalizaciji donosi obavezan eRačun u gospodarstvu

Zakon o fiskalizaciji u prometu gotovinom uveden je 1. siječnja 2013. godine kako bi se uspostavio nadzor nad gotovinskim prometom, a sada stiže najveća izmjena ovog zakona u posljednjih 12 godina otkako je prva verzija stupila na snagu.
Zakon je do danas doživio brojne izmjene i dopune koje su dodatno precizirale obveze poreznih obveznika, prilagođavale fiskalizacijski sustav tehnološkim inovacijama i osiguravale bolju transparentnost poslovanja, međutim odnosile su se na bezgotovinska plaćanja.
Novim Zakonom o fiskalizaciji, čiji je prvi nacrt objavljen na eSavjetovanju krajem veljače, objedinit će se fiskalizacija gotovinskih i bezgotovinskog prometa i uvesti brojne promjene koje počivaju na digitalizaciji procesa razmjene eRačuna i izvještavanja prema državi, piše u blogu na servisu mojeRačun.
Očekuje da će se time donijeti dodatno administrativno rasterećenje poslovnih subjekata, ali i disciplina u podmirivanju poreznih obveza.
Fiskalizacija bezgotovinskih računa
Do sada je fiskalizacija obuhvaćala samo dio prometa koji se odnosio na krajnju potrošnju (B2C) gotovinom ili karticama, ali njome nije bilo obuhvaćeno poslovanje između poreznih obveznika (B2B) ili poslovanje s javnim tijelima (B2G).
Novim Zakonom o fiskalizaciji, to će se promijeniti, a kao preduvjet za izvještavanje prema Poreznoj upravi u stvarnom vremenu, u poslovanje poreznih obveznika uvodi se obvezan elektronički račun.
Novi Zakon o fiskalizaciji će donijeti fiskalizaciju svih računa u krajnjoj potrošnji (B2C), neovisno o načinu plaćanja, izdavanje i fiskalizaciju eRačuna u poslovanju između poreznih obveznika (B2B), fiskalizaciju računa izdanih u poslovanju između poreznih obveznika i javnih tijela (B2G).
Pošiljatelji i primatelji eRačuna razmjenjivat će fiskalizacijske poruke s Poreznom upravom kako bi se uspostavila unakrsna provjera podataka i smanjio rizik od poreznih prijevara.
Prednosti eRačuna u poslovanju
Prijelaz na fiskalizaciju eRačuna u stvarnom vremenu donosi niz prednosti za poslovne subjekte i državu. Ono što zakonodavac posebno ističe su administrativno rasterećenje kroz smanjenje broja poreznih obrazaca i automatizaciju izvješćivanja, digitalizacija poslovanja i smanjenje troškova vezanih uz papirnatu dokumentaciju, veća transparentnost i sigurnost financijskih podataka i doprinos zaštiti okoliša kroz smanjenje potrošnje papira.
Zakon o fiskalizaciji – rokovi
Novi sustav fiskalizacije trebao bi se uvesti kroz tri faze, a prva započinje već u rujnu 2025. godine kada će se početi testirati sustav eRačuna za obveznike i informacijske posrednike.
Od 1. siječnja 2026. godine kada Zakon o fiskalizaciji stupa na snagu se uvodi obveza fiskalizacije svih računa u krajnjoj potrošnji i uvođenje eRačuna u poslovanje poreznih obveznika u sustavu PDV-a, a od 1. siječnja 2027. godine i potpuna primjena eRačuna i ukidanje papirnatih računa čak i za paušalne obrtnike.
Obvezan elektronički arhiv
Prema Zakonu o fiskalizaciji, eRačun je račun koji izdan, poslan i zaprimljen u strukturiranom elektroničkom obliku, a koji omogućuje njegovu automatsku i elektroničku obradu.
To znači da je riječ o strukturiranom dokumentu u XML-u, koji je usklađen s EU normom i samo takav dokument se može smatrati originalom eRačuna.
U nacrtuZakona o fiskalizaciji piše kako je procijenjena ušteda zamjene papirnate arhive računa s eArhivom čak 3,25 milijuna eura, što je itekako značajan priljev novca za buduća ulaganja.
Sukladno Zakonu o računovodstvu, primatelji i danas moraju čuvati eRačune u izvornom obliku, a to je XML format koji je čitljiv elektroničkim putem, a novim Zakonom o fiskalizaciji više neće postojati opcija za analogni arhiv pa je važno da se poslovni subjekti već danas pripreme na nadolazeće obveze.
Iz servisa mojeRačun već upozoravaju korisnike da čuvanje slikovnog prikaza eRačuna u PDF-u, sukladno zakonu nije čuvanje izvornika ili originala računa. Isto tako, ispisani PDF računa također nije original jer mu se ne može dokazati vjerodostojnost pošiljatelja, cjelovitost sadržaja i nepromjenjivost u vremenu.
Ciljevi Zakona o fiskalizaciji
Primarni ciljevi su smanjenje troškova poreznih obveznika, kao što su trošak arhiviranja dokumenata, obrade ispisa i manulanog rada.
Obveznim eRačunom će se uštedjeti na materijalnim troškovima, ljudskim resursima i ubrzati poslovanje kroz lakšu razmjenu računa, brže usklađivanje podataka, skraćenje rokova plaćanja i nesmetan protok informacija između poreznih obveznika, ali i poreznih obveznika i države.
Osim toga, uvođenje opće obveze izdavanja i primanja eRačuna donijet će dodatne koristi u borbi protiv PDV prijevara i utaja te smanjenje nelojalne konkurencije.
„Obveza izdavanja eRačuna uz prijenos podataka iz eRačuna Poreznoj upravi u stvarnom vremenu omogućit će dosljednu provjeru prijavljenog i naplaćenog PDV-a. Time će se ujedno povećati saznanja o poslovnim aktivnostima što će omogućiti da se mjere ekonomske politike što više određuju u skladu sa stvarnim gospodarskim pokazateljima“, navedeno je u Nacrtu Zakona o fiskalizaciji.