Fiskalizacija bezgotovinskih plaćanja: Uvođenje eRačuna u gospodarstvo

Fiskalizacija bezgotovinskih plaćanja i obvezni eRačun u gospodarstvu uvode se novim Zakonom o fiskalizaciji koji stupa na snagu 1. rujna 2025. godine, a primjena započinje 1. siječnja 2026. godine.
Zakon o fiskalizaciji u prometu gotovinom u Hrvatskoj je na snazi od 1. siječnja 2013. godine i do danas je doživio brojne dopune i izmjene kojima se uređivao promet gotovinom u gospodarstvu.
Pritom se fiskalizacijski sustav prilagođavao podjednako potrebama tržišta, odnosno dionika, kao i tehnološkim inovacijama koje su u zadnjih deset godina prvenstveno motivirane povećanju sigurnosti i većeg nadzora nad financijskim poslovanjem u Europskoj uniji.
Stupanjem na snagu Zakona o fiskalizaciji koji će objediniti gotovinska i bezgotovinska plaćanja, postupak fiskalizacije primjenjivat će se na sve obveznike fiskalizacije, neovisno o načinu plaćanja.
Kako bi to bilo ostvarivo, uvodi se obveza izdavanja i fiskalizacije eRačuna u poslovanju između poreznih obveznika, a papirnati račun moći će se izdati isključivo u iznimnim situacijama, odnosno samo za zakonom propisane iznimke.
Strukturirani elektronički dokument
Obvezan eRačun u gospodarstvu nastavak je digitalne transformacije i jačanja konkurentnosti EU koja je započela Direktivom 2014/55/EU o elektroničkom izdavanju računa u javnoj nabavi. Na temelju ove Direktive u državama članicama uveden je obvezni eRačun u javnonabavni proces, a među njima i u Hrvatskoj 1. srpnja 2019. godine kada je na snagu stupio Zakon o elektroničkom izdavanju računa u javnoj nabavi.
Njime je po prvi puta definiran pojam eRačuna, koji je sada ugrađen i u novi Zakon o fiskalizaciji i glasi: Elektronički račun je je račun koji je izdan, poslan i zaprimljen u strukturiranom elektroničkom obliku, a koji omogućuje njegovu automatsku i elektroničku obradu.
To znači da je izvorni (originalni) račun isključivo u XML obliku, zbog čega se ne prepisuje nego automatski učitava u računovodstveni program. Nadalje, novi Zakon također propisuje da elektronički račun mora biti usklađen s EU normom za eRačun, koja je definirana još 2017. godine i omogućuje razmjenu i čitljivost računa na području cijele Europske unije kao jedinstvenog tržišta.
Fiskalizacija bezgotovinskih plaćanja
Važno je razumjeti da je upravo radi navedenoga bespredmetno izjednačavati elektronički račun i račun izdan u digitalnom obliku, primjerice PDF-u. Strukturirani dokument, odnosno XML koji sadrži podatke koji se čitaju elektronički temelj je za izvještavanje prema Poreznoj upravi u stvarnom vremenu, što će se početi primjenjivati s novim Zakonom o fiskalizaciji.
Zakon o fiskalizaciji donosi brojne prednosti za sve dionike, počevši od onih financijskih koje će porezni obveznici najprije osjetiti, do onih osobnijih jer će zaposlenici biti manje opterećeni administrativnim poslovima i strahom od potencijalnih pogrešaka.
Uštede koje donosi eRačun
Uvodeći eRačun u javnonabavni proces, EU je procijenila da jedan papirnati račun košta između sedam i 20 eura, a da će se njegovim ukidanjem uštedjeti više od 423 milijarde eura pri čemu je ušteda na strani pošiljatelja 20, a primatelja 80 posto upravo zbog automatiziranog zaprimanja eRačuna direktno u računovodstveni program.
Zakonodavac je izračunao da će poduzetnici u Hrvatskoj uštedjeti više od 120 milijuna eura godišnje samo na administrativnim poslovima, od čega više od 3,2 milijuna eura samo na zamjeni papirnate arhive računa elektroničkim arhivom.
Izvješća koja se ukidaju fiskalizacijom eRačuna i procijenjena ušteda:
Ukidanje Izvješća o obavljenim donacijama hrane (DON-H) | 15.083,70 |
Ukidanje Knjige izlaznih računa (I-RA) | 8.250.119,79 |
Ukidanje Posebne evidencije o prodanim dobrima kupcima u okviru putničkog prometa (PDV-F) | 75.576,46 |
Ukidanje Prijave o tuzemnim isporukama s prijenosom porezne obveze (PPO) | 3.541.353,32 |
Ukidanje Posebne evidencije o primljenim računima (U-RA) | 60.757.944,50 |
Automatizacija postupka slanja računa računovodstvenom servisu | 14.466.177,26 |
Zamjena papirnate arhive računa – eArhivom | 3.242.149,97 |
Promjene u postupku slanja i izdavanja računa | 29.900.000,00 |
UKUPNO | 120.248.405,00 |
*Izvor: Nacrt prijedloga Zakona o fiskalizaciji
Iako je još Pravilnikom o PDV-u iz 2011. godine, te kasnije i drugim poreznim i računovodstvenim propisima, nedvojbeno propisano da se eRačun čuva u izvornom obliku, a to je XML, zbog dvojake prakse da se uz strukturirani dokument šalje i slikovni prikaz računa u PDF-u, mnogi poduzetnici i obveznici javne nabave ispisivali su eRačune radi obrade, knjiženja i pohrane i tako se, možda i nesvjesno, doveli u prekršaj.
Povećan nadzor
Uvođenjem obveznog eRačuna u B2B sektor, pojačat će se nadzor vezano uz čuvanje knjigovodstvenih isprava sukladno zakonu, stoga se preporučuje poduzetnicima da s organiziranjem eArhiva i odabirom informacijskog posrednika za slanje eRačuna započnu i prije rujna 2025. godine kada bi Zakon trebao stupiti na snagu (izuzev onih članaka kojima je rok određen za siječanj 2026., odnosno 1. siječnja 2027. godine).
Zakon o fiskalizaciji, osim što će administrativno rasteretiti poduzetnike, omogućit će državi da bolje prati vlastite financije i smanji prisutnost sive ekonomije kroz povećanje transparentnosti financijskih transakcija.